Up konwerter SMD

Konwerter w wersji SMD zlutowany, przetestowany, zamknięty w aluminiowej obudowie. To nowa odsłona konwertera, UP konwertera czy jak czasami jest nazywany Konwerter KF do tunerów DVB-T. 

Ci co zaczynali swoje nasłuchy od odbiornika SDR wykonanego z Tunera DVB-T podobne konstrukcje pewnie mieli okazje poznać. UP Konwerter to takie małe urządzenie które „przekształca” nasz odbiornik  DVB-T w odbiornik pasma KF. Pomimo że pierwotnie nasz tuner nie odbierał takich częstotliwości teraz to możliwe. Dzieje się tak dlatego, że (oczywiście w wielkim uproszczeniu) sygnał z anteny przechodząc przez konwerter zostaje wymieszany z sygnałem generatora kwarcowego 64 MHz i suma tych sygnałów trafia na wyjście konwertera. I tutaj już czysta matematyka. Zakładamy, że antena do konwertera dostarcza nam sygnał z pasma 40m czyli 7,160 MHz dodajemy 64MHz i otrzymujemy 71,160 MHz. Tunery DVB-T najczęściej potrafią odbierać sygnały od 25 MHz do GHz. Jak widzimy z wyliczeń 71,160 MHz mieści się w zakresie odbieranych sygnałów. Widzimy również że bez konwertera odbiór pasma 40m był by niemożliwy. Oczywiście w sprzedaży są tunery które „programowo” mają możliwość odbioru pasma KF. Ale  jeszcze w poprzedniej wersji konwertera  THT przeznaczonej do samodzielnego lutowania, otrzymywaliśmy sygnały od naszych klientów, że konwerter dołączony do tunera poprawiał komfort odbioru. 

Up konwerter SMD wersja 64MHz

Up konwerter SMD wersja 125MHz

Były sugestie by zmienić 64MHz na 125MHz.  Do sugestii doszedł jeszcze brak dostępności generatora 64 MHz i mamy nową wersję konwertera z przesunięciem 125MHz. UP konwerter został przeprojektowany pod nowy generator, obudowa aluminiowa została bez zmian. Pracujemy nad mini obudową do modułu zasilania. Nowy konwerter już niebawem dostępny na sklep.radiohobby.pl zajrzy koniecznie.