Przełącznik antenowy KF

Radiokomunikacja jest Tobie bliska? Zapraszamy do zapoznania się z projektem przełącznika antenowego na pasma KF. Autorem tego zestawu do samodzielnego montażu jest nasz kolega Mateusz SP9MX.  Moduł sterownika oraz moduł wykonawczy stanowią bazę do samodzielnego wykonania 4 kanałowego przełącznika antenowego.   

Przełącznik antenowy KF (czyli przełącznik antenowy przeznaczony do fal krótkich), najczęściej stosowany jest do łatwego podłączenia i przełączania, posiadanych anten nadawczo odbiorczych lub odbiorczych do naszego radia. Najczęstsza konfiguracja to kilka anten i jedno radio. Rzadziej występuje konfiguracja gdzie przełącznik antenowy współpracuje z kilkoma odbiornikami i tylko jedną anteną. 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Moduł wykonawczy - przełącznika antenowego

Sercem przełącznika jest PCB o wymiarach 90 x 85 mm. Przełączanie anten nadawczo odbiorczych realizowane jest za pośrednictwem 4 przekaźników. Tor aktywnej (wybranej) anteny przekierowany na złącze radiowe, pozostałe nieaktywne złącza antenowe przełączone są do zacisku PE. Zacisk PE należy podłączyć do uziemienia. 

Sterowanie przełącznikiem następuje poprzez podanie napięcia zasilania (+) na piny 1,2,3 lub 4 stosownie do załączonego przekaźnika. Minus (-) zasilania podłączamy do pola oznaczonego G.

Napięcie zasilania 12VDC, pobór prądu 32mA w przypadku załączenia pojedynczego przekaźnika. 

Przeznaczenie: przełączanie anten nadawczo odbiorczych w zakresie fal krótkich do współpracy z nadajnikiem o maksymalnej mocy 100W. 

Sterownik - przełącznika antenowego

Moduł sterownika powstał jako dodatek do modułu wykonawczego przełącznika antenowego, opisanego powyżej.

Wybór odpowiedniej anteny realizowany przy pomocy 4 pozycyjnego obrotowego przełącznika.

Diody LED sygnalizują nam podłączenie do zasilania i jednocześnie wskazuje, która z anten została wybrana. 

Dodatkowo, układ sterownika został tak zaprojektowany by:

  • zabezpieczyć przed odwrotnie podłączonym napięciem zasilania, zwarciem na zaciskach zasilania (bezpiecznik 200mA)
  •  po zaniku napięcia zasilania układ przez chwilę od zaniku, podtrzymuje pracę modułu wykonawczego. Takie rozwiązanie opóźnia przełączenie przekaźnika w module wykonawczym ze stanu podłączonej anteny do stanu zwarcia do zacisku PE   
  • dla zapewnienia stabilnego zasilania dla modułu wykonawczego i zainstalowanych w nim przekaźników moduł posiada wbudowany stabilizator napięcia 12VDC. 

Zasilanie sterownika nie niższe niż 13VDC i nie wyższe niż 16VDC