UP Konwerter do tunerów DVB-T z mieszaczem ADE-1

Jeżeli interesujesz się elektroniką, lubisz lutować, prowadzisz nasłuchy radiowe przy pomocy tunera DVB-T (chip RTL2832U + R820T2). Ten konwerter rozszerzy możliwości Twojego tunera umożliwiając nasłuch pasma KF poniżej 25 MHz. 

W sprzedaży jest dostępny zestaw umożliwiający wykonanie konwertera częstotliwości. 

Zestaw zawiera wszystkie potrzebne elementy elektroniczne, fabryczną płytkę PCB oraz „serce” tego układu czyli mieszacz ADE-1. 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kilka słów z historii konwertera

Pierwsze wersje konwertera Marek SQ7HJB zaprojektował na potrzeby klubowe w latach 2015-2016. Od tamtej pory projekt był dostosowywany do potrzeb rynku.

Pierwsza wersja opisana na stronie klubowej SP7PB >>>LINK <<< nie zawierała fabrycznego mieszacza.

Sam mieszacz jednak zawierać musiała, był on wykonany z elementów dyskretnych i wymagał nawinięcia transformatorów na pierścieniach ferrytowych.

 

Kolejna wersja została wyposażona w fabryczny mieszacz diodowy ADE-1.

Ułatwiło to pracę przy montażu zestawu i jednocześnie gwarantowało poprawność wykonania części odpowiadającej za mieszanie częstotliwości.

Obecnie sprzedawana wersja konwertera, została dostosowana do obudowy Kradex Z5. Zostały przeprojektowane cewki tak by do ich nawijania używać drutu o jednej średnicy. Dołożyliśmy również diodę LED sygnalizującą zasilanie urządzenia. 

UP Konwerter v. 3 - jak to działa ?

Zasada działania up konwertera w bardzo ogólny sposób możemy opisać następująco: 

Sercem konwertera jest w naszym przypadku podwójnie zrównoważony mieszacz diodowy z firmy Mini -Circuits o symbolu ADE-1. Jego zadanie to wymieszanie dostarczonych sygnałów, zsumowanie ich i dostarczenie sumy do dalszej obróbki. Prześledźmy poszczególne etapy działania. 

1) do gniazda antenowego doprowadzamy sygnał z anteny. W celu poprawy skuteczności konwertera, ograniczamy zakres odbieranego sygnału z anteny poprzez zastosowanie filtra dolnoprzepustowego LPF o częstotliwości odcięcia około 30 MHz. Tak „przycięty” sygnał trafia na jedno z wejść mieszacza. 

2) na kolejne wejście mieszacza podawany jest poprzez tłumik rezystorowy sygnał z generatora kwarcowego w naszym przypadku 64 MHz. 

3) W mieszaczu następuje wymieszanie sygnału z anteny z sygnałem z generatora kwarcowego na wyjściu pojawia się suma tych sygnałów. 

4) sygnały z mieszacza trafiają na jednoobwodowy filtr górno pzepustowy, którego zadaniem jest tym razem przepuszczenie wszystkich sygnałów powyżej 60 MHz, wstępne odfiltrowanie sygnałów niepożądanych oraz dopasowanie do wzmacniacza MMIC

5) w wyniku mieszania sygnałów następuje ich osłabienie. Z pomocą przychodzi nam wzmacniacz MMIC, który wzmacnia sygnał przekazując  go do dalszej części układu. 

6) ostatnim elementem jest bardziej rozbudowany filtr górno przepustowy HPF1. Zadanie tego filtra jest podobne to tego z przed wzmacniacza z tą różnicą że filtruje już wzmocniony sygnał dostarczając go na gniazdo BNC do którego podłączamy Tuner DVB-T. 

Na koniec trochę matematyki:

Po co tyle zachodu, mieszania filtrowania. Podstawowe wersje tunerów DVB-T mają zakres odbieranych częstotliwości od 25-1700 MHz. Czyli jeżeli chcemy słuchać poniżej tych 25 MHz musimy zastosować konwerter. Dla tych co nie znają tego tematu rodzi się pytanie. Co dalej ?

Chcemy słuchać np zakresu pasma 80 m czyli częstotliwość powiedzmy 3.720 MHz. Nasz tuner jak już ustaliliśmy słucha od 25 MHz więc to właśnie konwerter musi „przesunąć” to 3.720 do zakresu odbieranego przez tuner. W wyniku sumowania sygnału 3.720 + 64 Mhz otrzymujemy sygnał o częstotliwości 67,720 MHz. Czyli nasz tuner z taką częstotliwością poradzi sobie z łatwością. Programy do obsługi SDR-a z tunerów DVB-T mają w większości możliwość ustawienia takiego przesunięcia, tak by na wyświetlaczu monitora pojawiała się realna odbierana częstotliwość np omawiana 3.720 MHz zamiast tej na której słucha nasz tuner czyli 67,720 MHz.   

UP konwerter przykładowe podłączenie​.

Jeżeli posiadasz prawidłowo skonfigurowany tuner DVB-T, którego wykorzystujesz jako odbiornik SDR dołożenie konwertera nie będzie problemem. Nie wymaga instalowania dodatkowych sterowników. Podłączenie do komputera wykonujemy przy pomocy kabla tzw drukarkowego USB A<->B. Do gniazda USB A w konwerterze podłączamy tuner DVB-T. Takie podłączenie realizuje nam zasilanie konwertera i nie blokuje kolejnego gniazda USB w komputerze. Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz podłączać tunera wprost do konwertera, możesz tak zrobić. Możesz pozostawić tuner wpięty do komputera. Nasze rozwiązanie było podyktowane faktem że niektóre laptopy mają ograniczoną ilość portów lub korzystając z tabletu mamy dosłownie jeden wolny port USB. Takie rozwiązanie zapewniło nam zasilanie konwertera oraz zasilanie i komunikację z tunerem.  

Do konwertera w zestawie dostarczamy gniazda BNC. 

Połączenie tunera DVB-T z konwerterem, można więc zrealizować przy pomocy np takiego przewodu antenowego RG174 zakończonego złączami MCX męskie proste lub kątowe <-> BNC męskie. Łączymy wyjście konwertera ANT DVB-T z wejściem antenowym w tunerze. Tutaj oczywiście jest przykład przewodu dla konkretnego modelu tunera. Należy sprawdzić w jakie wejście wyposażony jest Twój konkretny odbiornik. 

Do wejścia antenowego konwertera dobrze ba nawet najlepiej było by podpiąć odpowiednią antenę. Temat anten jest tak szeroki, że zajmiemy się nim w oddzielnym artykule na naszej stronie lub stronie Pabianickiego Klubu Krótkofalowców SP7PB >>>link<<< 

Jeżeli posiadasz anteny na dane pasmo podłączasz taką jaką posiadasz. Z uwagi na fakt że to tylko odbiornik możemy oczywiście podłączać przypadkowe długości przewodu na którym „coŚ” pewnie usłyszymy. Najlepiej było by zastosować anteny odbiorcze, anteny wielopasmowe by w jak największym stopniu wykorzystać potencjał naszego SDR-a.  

Antena Mini Whip

Z naszej oferty polecamy oczywiście Antenę odbiorczą MiniWhip. Konstrukcja ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem pewnie z uwagi na małe wymiary i duże możliwości. Świetnie sprawdzi się jako antena odbiorcza do KF dla tych którzy nie mogą sobie pozwolić na pełnowymiarowe anteny na niższe pasma KF. Antena jest ciekawą alternatywą jako antena odbiorcza np. w trakcie podróży do miejsc gdzie nie mamy możliwości rozwieszenia anteny drutowej.

Kup zestaw do budowy konwertera

Jeżeli posiadasz trochę wolnego czasu, chęci, lutownice, cynę oraz podstawową wiedzę z zakresu elektroniki oraz lutowania, ten zestaw dostarczy Tobie wiele frajdy. Zakładamy, że polutowanie tych około 30 elementów przebiegnie sprawnie, a praca włożona w lutowanie ostanie wynagrodzona ciekawymi nasłuchami. 

Obecnie dostępna w sprzedaży wersja zestawu do samodzielnego montażu konwertera, zawiera wszystkie elementy elektroniczne potrzebne do oblutowania, fabrycznej płytki PCB. Zestaw zawiera również płytkę PCB, która jak już wcześniej wspominaliśmy zmieniała się i obecnie jej wymiary dostosowane są do obudowy Z5 z firmy Kradex. Od pewnego czasu jako bonus dodajemy również drut nawojowy potrzebny do wykonania cewek. 

UP konwerter znalezione w sieci