Filtr FM notch 88-108 MHz

Filtr pasmowo zaporowy, filtr środkowozaporowy, filtr wycinający, FM NOTCH FILTER, BAND STOP FILTER- różnie nazywane spełniają jedno stawiane przed nimi zadanie.

Zadanie to obniżenie poziomu sygnału w żądanym ustalonym zakresie częstotliwości. Opisywany u nas filtr został zaprojektowany i przetestowany dla zakresu 88-108 MHz. Filtr jest filtrem odbiorczym dedykowanym głównie do odbiorników radiowych (skanerów, odbiorników SDR). Możemy oczywiście również słuchać na urządzeniach nadawczo odbiorczych jednak należy pamiętać by NIE NADAWAĆ. 

Tłumienie filtra w zakresie 

88-108 MHz na poziomie – 40 dB +- 3 dB

82-116 MHz na poziomie – 3 dB

Dla kogo taki filtr. Tutaj zastosowań pewnie jest wiele. Najwięcej skorzystają wszyscy nasłuchowcy zamieszkujący w niedalekiej odległości od silnych stacji radiofonii. Filtr ten będzie również świetnym dodatkiem dla tych którzy słuchają na odbiornikach sdr z tunerów DVB-T oraz dla tych co w swoich nasłuchach spotykają się z tzw zatykaniem odbiornika przez sygnały z zakresu 88-108 MHz. 

Facebook
Twitter
LinkedIn

schemat FM notch

Filtr został zaprojektowany i wykonany na dwustronnej płytce PCB. 

Filtr strojony jest przez modyfikację cewek przy stałych wartościach pojemności.  W pierwszej wersji została wykonana wersja całkowicie z wykorzystaniem elementów SMD. Efekty oglądane na analizatorze nie były zadowalające, zwłaszcza po stronie 108 MHz. 

Wersja z przewlekanymi nawijanymi cewkami okazała się lepszym rozwiązaniem. Wyniki wg naszej oceny są dużo lepsze, a dodatkowo możliwy jest proces strojenia układu. 

Cały układ został zmontowany i zestrojony z uwzględnieniem wpływu aluminiowej obudowy. 

Jeżeli nie posiadacie przyrządów pozwalających kontrolę parametrów pracy filtra najlepiej nie rozbierać zmontowanej rurki, a tym bardziej nie poprawiać estetyki rozgiętych cewek :). Co mogliśmy pokazaliśmy na zdjęciach 😉

 

 

Pomiary filtra FM NOTCH

Obudowa z aluminium wydała nam się koniecznością przy stosowaniu filtra wycinającego. Dzięki obudowie układ jest kompletny gotowy do użytkowania oraz chroniony przed „przeciekaniem” silnych sygnałów.