Sztuczne obciążenie 50 R (50 ohm)

Dla wszystkich zwolenniczek i zwolenników konstrukcji amatorskich. Dla tych, dla których zapach kalafonii przy lutowaniu i chęć wykonania własnoręcznie konstrukcji ma znaczenie. Prezentujemy sztuczne obciążenie 50R lub 50 Ohm. 

Po zmontowaniu i polutowaniu otrzymujemy przydatne urządzenie do pracowni radiotechnicznej. Z powodzeniem przy jego użyciu będziemy mogli kontrolować pracę urządzeń QRP. Jak będzie można zobaczyć na filmie z testów obciążenie wytrzymało również większe moce. Finalnie Marek na filmie prezentuje przyrost temperatury i jakie wartości temperatury zostały osiągnięte przy nadawaniu mocą około 100W.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pomiary sztucznego obciążenia

Klikając w miniaturę zdjęcia możemy powiększyć wyniki pomiarów. Jak na konstrukcję stricte amatorską wyniki są zadowalające. Oczywiście można ocenić samemu przed podjęciem decyzji o wykonaniu naszej wersji sztucznego obciążenia.

Sztuczne obciążenie 50 Ohm - zestaw a w nim

Komplet fabrycznych płytek PCB

Fabrycznie wykonane płytki z soldermaską z pewnością ułatwią i przyspieszą proces lutowania i montażu. W pierwszej z płytek zostały wykonane otworu montażowe pod gniazdo UC1. 

Rezystory 1kΩ

Sercem układu są rezystory, a dokładniej 20 rezystorów 1kohm od producenta SR PASSIVES o mocy 5W. W układzie rezystory te połączone są równolegle. Takie połączenie skutkuje tym, że rezystancja wynikowa to pożądane przez nasz 50  ohm. Moc pojedynczego rezystora to 5W połączenie równoległe teoretycznie sumuje nam moce każdego z nich co daje nam 20 x 5= 100 W.  Ale to tyle teorii w praktyce chwilowe podanie mocy rzędu 100W, jest dopuszczalne i jak możemy zobaczyć na filmie układ sprawuje się poprawnie. Jednak widzimy również, że przyrost temperatury jest dość szybki i układ zaczyna pracować w granicznych zakresach temperatur przewidzianych dla tych rezystorów. Nasze zalecenia do pracy to moce QRP do 25 W 

Wkręty i gniazdo UC1

Z części mechanicznej w zestawie znajduje się komplet 4 szt:

– wkręt M3 x 8mm 

– podkładka 3,2 mm (do M3)

– nakrętka kołpakowa M3 A2

Skoro mamy już wkręty i nakrętki to przydadzą się z pewnością do montażu gniazda UC1, które to również występuje w zestawie. 

Jak zmontować sztuczne obciążenie

Tak wygląda propozycja montażu wykonana do testów.

Poniżej prezentujemy kilka etapów montażu

W naszej propozycji pola lutownicze obu płytek skierowane są ku sobie. Pewnie trochę utrudnia to samo lutowanie ale przy zachowaniu odpowiedniej kolejności sam montaż przebiega sprawnie. 

1

Montaż należy rozpocząć od prawidłowego przykręcenia gniazda UC1 

Następnie lutujemy dwa rezystory ustalając optymalną odległość między płytkami PCB

Na tym etapie dobrze było by zachować dokładność przy lutowaniu drugiej płytki, tak by zachować równoległość pomiędzy nimi. 

2

Kolejnym etapem jest połączenie środka UC1 z 2 płytką PCB

3

Trzeci etap budowy to wlutowanie pozostałych rezystorów. Dla usprawnienia pracy proponujemy jedną stronę rezystora przyciąć na wymiar a drugą lekko przyciąć i zagiąć tak jak to pokazujemy na zdjęciu. W naszej ocenie jest to pomocne w montażu a jednocześnie zachowamy minimum estetyki układu.  

3a

I tak rezystor po rezystorze zbliżamy się do końca lutowania

Testy sztucznego obciążenia

Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Marka SQ7HJB. Zmontowany układ został podłączony do TS2000  i przetestowany z wykorzystaniem kilku zakresów mocy. Zaczynając od 20W test został zakończony na pełnej mocy tego radia czyli około 100W. Pomiar temperatury przy użyciu kamery termowizyjnej obrazuje jak szybko i do jakich temperatur rozgrzewa się układ. 

Jak mogliśmy zaobserwować test z „alternatywnym” chłodzeniem przy użyciu wody oczyszczonej nie powiódł się.  Wg założeń woda oczyszczona powinna mieć bardzo dużą rezystancję i nie powinna bardzo wpływać na SWR. Jednak jak widać na załączonym filmie SWR znacząco ulegał zmianie 🙂 

Zapraszamy do oglądania i zaglądania na naszą stronę w planach jest 2 część testu tym razem z wykorzystaniem specjalnej odmiany oleju. Ale o tym jak to mówią w następnym odcinku.