Wiemy już jak możemy zasilać i jaki prąd pobiera układ. Pozostaje podjąć decyzję czy montujemy układ miernika częstotliwości na tzw kanapkę czy może wyświetlacz wędruje na taśmie na ściankę obudowy. Jest to ważna decyzja do podjęcia ponieważ jeżeli chcemy wykonać miernik bardziej kompaktowy kanapkowy część elementów musi zostać wlutowana „na leżąco”. Jeżeli nie jesteśmy pewni to lepiej zlutować tak by pasowało na kanapkę a oddzielenie wyświetlacza zawsze możemy przeprowadzić w późniejszym czasie.
Zalecana kolejność montażu: zwory, podstawka pod układ scalony, złącza kołkowe goldpin, elementy zasilania widoczne w górnym prawym rogu schematu. Po wlutowaniu elementów odpowiedzialnych za zasilanie dokonujemy pomiaru napięć kontrolnie by sprawdzić że ten etap jest ukończony.
- Katoda diody D1 powinno byc +5V
- najważniejsze 1 pin w podstawce przeznaczonej pod układ MSP430G2553 +3.3V
Po wlutowaniu i sprawdzeniu zasilania jeżeli wszystko przebiegło prawidłowo lutujemy kolejne elementy. Tutaj już mamy pewną dowolność jeżeli chodzi o kolejność montażu.
Z uwagi na fakt że płytka umożliwia zastosowanie tranzystora T1 w wersji THT lub SMD należy dobrać odpowiednią wartość rezystora R3. Prawidłowo dobrana wartość R3 to 1/2 napięcia zasilania czyli 1.7V. Informacyjnie w zestawie jest dołączony odpowiedni rezystor jednak warto sprawdzić po zlutowaniu czy wartość jest prawidłowa.
Kolejny rezystor R7 odpowiadający za podświetlenie LCD również wstępnie został dobrany i dołączony do zestawu jednak jeżeli w trakcie użytkowania miernika uznamy że podświetlenie jest zbyt intensywne lub zbyt ciemne wiemy który rezystor za to odpowiada i możemy dobrać go zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.
Jeżeli wszystkie etapy za Tobą i pomiary napięcia są zgodne montujemy mikrokontroler w podstawce. Zwracamy oczywiście szczególną uwagę na opisy znajdujące się na PCB oraz oznaczenia mikrokontrolera tak by został prawidłowo wsunięty w podstawkę.
Ok to juz prawie wszystko pozostaje wyregulować kontrast wyświetlacza przy pomocy potencjometru montażowego P1. W przypadku wersji kanapkowej jest utrudniona ta regulacja ponieważ nalezy motować i demontować wyświetlacz celem zmainy nastawy potencjometru. Przy odrobinie wyczucia w tej materii 🙂 ustawienie kontrastu to maksymalnie kilkukrotne „zaglądanie” pod wyświetlacz. Jeżeli mamy do dyspozycji przewody połączeniowe możemy na czas ustawiania kontrastu podpiąć zasilacz na przewodach męsko-żeńskich i po wyregulowaniu umieścić wyświetlacz w listwie z pominięciem przewodów.