LM386N jak wiadomo ma zwolenników i przeciwników, oskarżany jest o bycie „szumofonem” itp.
Ma też wiele zalet cena i bardzo prosta aplikacja podstawowa. Układ chętnie jest wykorzystywany do szybkich prostych budżetowych konstrukcji wzmacniaczy audio. Nasze PCB daje możliwość zmontowania zaproponowanego przez nas zestawu elementów elektronicznych ale również eksperymentowanie we własnym zakresie zmieniać wartości w celu dopasowania do swoich założeń projektowych.
Kondensatory
Rozpoczynając od wejścia sygnału audio do złącza ARK (IN) mamy kondensator C11. Jest to kondensator którego zadaniem jest blokada DC, jego wartość od 1 do 10uF w zestawie 1uF. W przypadku zastosowania kondensatora elektrolitycznego biegun dodatni do wejścia, a ujemny do wyprowadzenia potencjometru P1
P1, czyli potencjometr nie wymaga większego objaśnienia. Jego zadanie to oczywiście regulacja głośności naszego wzmacniacza. Wartość potencjometru przewidzianego w zestawie to 10k.
Tuż za potencjometrem a przed U1mamy opcjonalny kondensator C10 o wartości 1nF. Jego zadanie to tzw zwieranie do masy sygnałów RF, które mogą się pojawić w pobliżu pracującego wzmacniacza.
Zasilanie. Układ LM386N w naszym zestawie pracuje poprawnie w szerokim zakresie zasilania od 4-12VDC. Z uwagi na różnej jakości zasilacze, warto zastosować kondensator C7 10uF, który pomaga pozbyć się zakłóceń słabo filtrowanych zasilaczy. Wartość C7 można stosować w zakresie od 10uF do 47uF dla wzmacniaczy pracujących w odbiornikach można dać wartość maksymalną. Przy pracy w zastosowaniu RX/TX pominąć lub dać najniższą zakładaną wartość 10uF. Kolejne elementy w torze zasilania to dioda D1 zabezpieczająca układ przed odwrotną polaryzacją zasilania. Elementy odsprzęgające zasilanie, prosty filtr RC. Kondensatory C4,C5 w naszym przypadku 100nF można zastąpić doświadczalnie wartościami z zakresu od 100uF do nawet 1000uF. W przypadku zastosowania wzmacniacza w torze odbiornika RX można dać te górne wartości, natomiast w trakcie używania wzmacniacza w TRX-ie wartości z dołu zakresu. Duże wartości C przy przełączaniu RX/TX mogą objawiać się chwilowymi ale niepożądanymi efektami akustycznymi. Jak na układ filtra RC przystało do jego budowy zastosowano również rezystor R1 3,3R 🙂 jego wartość nie jest szczególnie krytyczna ale powinna zawierać się pomiędzy 2.2R do 4.7R kondensatory C2,C3 – 470uF elektrolityczne więc warto zwrócić uwagę przy lutowaniu na właściwą polaryzację. Tworząc układ filtrujący zasilanie, należy zwrócić uwagę by kondensatory znalazły się możliwie blisko zasilanego układu. W naszym przypadku tak właśnie jest ( 6 pin) LM386N jest zasilany możliwie najkrótszą drogą.
Wejście sygnału oraz zasilanie mamy względnie omówione przejdźmy więc do wyjścia wzmacniacza.
Elementy R4 oraz C8 czyli rezystor R4 (1,2k) i C8 (10uF) odpowiadają za wartość wzmocnienia. Prosty obwód ma wzmocnienie o wartości 20, jeżeli pomiędzy pin1 i 8 (LM386N) zostanie zamontowany kondensator 10uF, wzmocnienie osiągnie wartość 200.
R3(10k), C9(33nF) – elementy ustalają wzmocnienie basów, zalecane wartości to C- 33nF oraz R-10k, we własnym zakresie możemy eksperymentować nad poprawą jakości brzmienia dźwięku szczególnie przy małych głośniczkach.
R2(10R), C6(47nF) – układ tych elementów zapobiega oscylacjom na wyższych częstotliwościach (ponad akustycznych) tzw. układ Zobla czyli układ wyrównania impedancji prosty kalkulator dostępny jest na stronie http://www.elektronikjk.com/elektroakustyka/zwrotnice_glosnikowe/17.html
Na koniec C1(220uF) wyjściowy kondensator blokujący DC, zapobiega pojawieniu się napięcia stałego na wyjściu głośnikowym.
Zakres impedancji przyłączonego głośnika od 4 do 32 ohm
ΩKilka słów już napisaliśmy powyżej teraz tak bardziej tabelarycznie jakie wartości powinny być zachowane przy użytkowaniu modułu wzmacniacza.