Zasada działania up konwertera w bardzo ogólny sposób możemy opisać następująco:
Sercem konwertera jest w naszym przypadku podwójnie zrównoważony mieszacz diodowy z firmy Mini -Circuits o symbolu ADE-1. Jego zadanie to wymieszanie dostarczonych sygnałów, zsumowanie ich i dostarczenie sumy do dalszej obróbki. Prześledźmy poszczególne etapy działania.
1) do gniazda antenowego doprowadzamy sygnał z anteny. W celu poprawy skuteczności konwertera, ograniczamy zakres odbieranego sygnału z anteny poprzez zastosowanie filtra dolnoprzepustowego LPF o częstotliwości odcięcia około 30 MHz. Tak „przycięty” sygnał trafia na jedno z wejść mieszacza.
2) na kolejne wejście mieszacza podawany jest poprzez tłumik rezystorowy sygnał z generatora kwarcowego w naszym przypadku 64 MHz.
3) W mieszaczu następuje wymieszanie sygnału z anteny z sygnałem z generatora kwarcowego na wyjściu pojawia się suma tych sygnałów.
4) sygnały z mieszacza trafiają na jednoobwodowy filtr górno pzepustowy, którego zadaniem jest tym razem przepuszczenie wszystkich sygnałów powyżej 60 MHz, wstępne odfiltrowanie sygnałów niepożądanych oraz dopasowanie do wzmacniacza MMIC
5) w wyniku mieszania sygnałów następuje ich osłabienie. Z pomocą przychodzi nam wzmacniacz MMIC, który wzmacnia sygnał przekazując go do dalszej części układu.
6) ostatnim elementem jest bardziej rozbudowany filtr górno przepustowy HPF1. Zadanie tego filtra jest podobne to tego z przed wzmacniacza z tą różnicą że filtruje już wzmocniony sygnał dostarczając go na gniazdo BNC do którego podłączamy Tuner DVB-T.
Na koniec trochę matematyki:
Po co tyle zachodu, mieszania filtrowania. Podstawowe wersje tunerów DVB-T mają zakres odbieranych częstotliwości od 25-1700 MHz. Czyli jeżeli chcemy słuchać poniżej tych 25 MHz musimy zastosować konwerter. Dla tych co nie znają tego tematu rodzi się pytanie. Co dalej ?
Chcemy słuchać np zakresu pasma 80 m czyli częstotliwość powiedzmy 3.720 MHz. Nasz tuner jak już ustaliliśmy słucha od 25 MHz więc to właśnie konwerter musi „przesunąć” to 3.720 do zakresu odbieranego przez tuner. W wyniku sumowania sygnału 3.720 + 64 Mhz otrzymujemy sygnał o częstotliwości 67,720 MHz. Czyli nasz tuner z taką częstotliwością poradzi sobie z łatwością. Programy do obsługi SDR-a z tunerów DVB-T mają w większości możliwość ustawienia takiego przesunięcia, tak by na wyświetlaczu monitora pojawiała się realna odbierana częstotliwość np omawiana 3.720 MHz zamiast tej na której słucha nasz tuner czyli 67,720 MHz.