Antena MINI WHIP wersja 2.0 SMD

Szerokopasmowa, aktywna antena odbiorcza Mini Whip w wersji 2.0 SMD. 

Sama konstrukcja aktywnej anteny odbiorczej przeznaczonej do nasłuchu pasm VLF  – KF nie wymaga dodatkowego opisu. Do naszych zestawów do samodzielnego montażu trafia tym razem, antena praktycznie gotowa do pracy. Z uwagi na różne standardy przewodów, gniazd i wtyków połączeniowych wykorzystywanych przez użytkowników, tym razem PCB  pozwala na zastosowanie gniazd BNC, SMA lub oczywiście istnieje możliwość wykonania trwałego połączenia lutując bezpośrednio przewód z pominięciem wtyczek i gniazd. Nie obędzie się zupełnie bez lutowania, połączenie przewodem RF należy wykonać wg własnych potrzeb. Należy również zasilać układ i tutaj znajomość lutowania również będzie przydatna.

Antena mini whip

Antena mini whip - 3 x BNC

Antena mini whip - 3 x SMA

Antena MINI WHIP wersja SMD - informacje

W porównaniu do znanej wersji Anteny Mini Whip THT zostały wprowadzone zmiany w wymiarach PCB. Mniejsza szerokość płytki, daje możliwość zastosowania gotowych rozwiązań występujących np. w hydraulice do zrobienia obudowy chroniącej antenę przed warunkami atmosferycznymi. 

Poniżej przedstawiamy wymiary nowej anteny w wersji SMD

 

Antena MINI WHIP - przykładowe podłączenie

Antena aktywna potrzebuje zasilania do efektywnej pracy. Układ zaprojektowany i przystosowany jest do zasilania napięciem stałym o wartości 12V. Zapotrzebowanie prądowe to około 50mA. Przy tak niskim poborze prądu, należy rozważyć zasilanie z pakietu akumulatorów dobranego pod nasze potrzeby jeżeli chodzi o planowany czas prowadzenia nasłuchów. Pakiet lub akumulator powinien mieć napięcie zbliżone do 12V bez konieczności stosowania przetwornic które mogą wpływać na jakoś odbioru. Jeżeli jesteśmy pewni swojego zasilacza nic nie stoi na przeszkodzie by z niego skorzystać. Czym „lepsze” zaislanie tym większa frajda z przeprowadzanych nasłuchów. 

Tak jak widać na zdjęciu zasilanie właściwej anteny odbywa się wspólnym przewodem RF wpiętym do splitera. Takie rozwiązanie jest proste i praktyczne. Nie musimy prowadzić dodatkowych przewodów na dach by zapewnić zasilanie.

  • zasilanie 12V + (-)
  • ANT – oczywiście płytka anteny 
  • RX – odbiornik radiowy

 

Szczególnie ważne jest prawidłowe podłączenie odbiornika do gniazda RX  odwrotne podłączenie  spowodje uszkodzenie odbiornika. 

Antena MINI WHIP wersja SMD - mocowanie

Kilka wytycznych, którymi należy kierować się montując odbiorczą antenę mini whip:

  • zaczynając od miejsca montażu to jak najwyżej i możliwie z daleka od potencjalnych urządzeń  elektrycznych
  • antenę montujemy pionowo tak jak na rysunku
  • jeżeli montujemy do masztu metalowego, aluminiowego czy każdego innego który jest przewodzący antena powinna być zamontowana na szczycie tego masztu tak by antena znajdowała się powyżej masztu. 
  • w przypadku montażu na balustradzie lub innej konstrukcji metalowej należy zachować również warunek umowny, że żadne elementy metalowe nie powinny pojawić się powyżej gniazda BNC lub SMA w tak ustawionej antenie. 
  • antena jako najwyższy punkt nie mająca w pobliżu przypadkowych konstrukcji metalowych pracuje poprawnie i ma najbardziej dookólną charakterystykę. 
  • bardzo ważnym jest by uziemić antenę. Najlepiej poprzez uziemienie w miejscu montażu np na dachu podłączając do przewodzącego masztu antenowego lub stosując swego rodzaju przeciwwagę z rozwiniętego przewodu. Samo uziemienie w radioshacku przy pomocy kabla koncentrycznego może nie być wystarczające i antena będzie odbierała więcej zakłóceń  

Antena odbiorcza - jak słychać i co słychać

Pierwszy film na naszym kanale RadioHobby poświęcony właśnie Antenie Mini Whip 2.0 SMD. Filmik bez montażu bez cięcia i bez zbędnego gadania :). Spontaniczne podłączenie, wędka taśma izolacyjna i antena gotowa do testów. Wędka na balkonie w zabudowie szeregowej, długość tylko tyle ile przewodu ale na tyle by wystawać ponad dach. Posłuchajcie sami. Poniżej kilka fotek z testów a jak czas pozwoli kilka następnych filmów w przygotowaniu.  

Radio IC 7100 – pozostawione włączone na odbiorze usłyszało tak jak widać na powyższym obrazku.