Dla wszystkich zwolenniczek i zwolenników konstrukcji amatorskich. Dla tych, dla których zapach kalafonii przy lutowaniu i chęć wykonania własnoręcznie konstrukcji ma znaczenie. Prezentujemy sztuczne obciążenie 50R lub 50 Ohm.
Po zmontowaniu i polutowaniu otrzymujemy przydatne urządzenie do pracowni radiotechnicznej. Z powodzeniem przy jego użyciu będziemy mogli kontrolować pracę urządzeń QRP. Jak będzie można zobaczyć na filmie z testów obciążenie wytrzymało również większe moce. Finalnie Marek na filmie prezentuje przyrost temperatury i jakie wartości temperatury zostały osiągnięte przy nadawaniu mocą około 100W.
Fabrycznie wykonane płytki z soldermaską z pewnością ułatwią i przyspieszą proces lutowania i montażu. W pierwszej z płytek zostały wykonane otworu montażowe pod gniazdo UC1.
Sercem układu są rezystory, a dokładniej 20 rezystorów 1kohm od producenta SR PASSIVES o mocy 5W. W układzie rezystory te połączone są równolegle. Takie połączenie skutkuje tym, że rezystancja wynikowa to pożądane przez nasz 50 ohm. Moc pojedynczego rezystora to 5W połączenie równoległe teoretycznie sumuje nam moce każdego z nich co daje nam 20 x 5= 100 W. Ale to tyle teorii w praktyce chwilowe podanie mocy rzędu 100W, jest dopuszczalne i jak możemy zobaczyć na filmie układ sprawuje się poprawnie. Jednak widzimy również, że przyrost temperatury jest dość szybki i układ zaczyna pracować w granicznych zakresach temperatur przewidzianych dla tych rezystorów. Nasze zalecenia do pracy to moce QRP do 25 W
Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Marka SQ7HJB. Zmontowany układ został podłączony do TS2000 i przetestowany z wykorzystaniem kilku zakresów mocy. Zaczynając od 20W test został zakończony na pełnej mocy tego radia czyli około 100W. Pomiar temperatury przy użyciu kamery termowizyjnej obrazuje jak szybko i do jakich temperatur rozgrzewa się układ.
Jak mogliśmy zaobserwować test z „alternatywnym” chłodzeniem przy użyciu wody oczyszczonej nie powiódł się. Wg założeń woda oczyszczona powinna mieć bardzo dużą rezystancję i nie powinna bardzo wpływać na SWR. Jednak jak widać na załączonym filmie SWR znacząco ulegał zmianie 🙂
Zapraszamy do oglądania i zaglądania na naszą stronę w planach jest 2 część testu tym razem z wykorzystaniem specjalnej odmiany oleju. Ale o tym jak to mówią w następnym odcinku.