Analizator antenowy wg EU1KY

W czerwcu 2016 roku kolega SP9FKP opublikował na forum sp-hm.pl wpis o analizatorze antenowym wg EU1KY. Obecnie wątek ten to 83 strony i 827 wpisów. Zobaczcie sami jak bardzo zmieniał się ten projekt na przełomie tych 3 lat. 

LINK do forum http://sp-hm.pl/thread-2747.html

Projekt opracowany przez krótkofalowca z Białorusi EU1KY . Strony na których dokładnie został opisany projekt analizatora to https://github.com/EU1KY/eu1ky_aa_v3/wiki oraz  https://bitbucket.org/kuchura/eu1ky_aa_v3/wiki/Home

Analizator antenowy został dość dobrze opisany w internecie. Nie będziemy więc przepisywali tych informacji. Pokażemy podstawowe informacje, prześledzimy historię zmian naszej wersji płytki PCB do analizatora antenowego. 

STM32F746G-Discovery

W budowie analizatora antenowego wykorzystano zestaw ewolucyjny z firmy STMicroelectronics z mikro kontrolerem z rodziny STM32F7 Coretex-M7 216MHz.  STM32F746G-Discovery posiada dotykowy wyświetlacz o przekątnej 4.3 cala.  

Link do strony producenta firmy ST z opisem modułu >>>link<<

Dopełnieniem do płytki STM32f746G discovery jest nakładka w formie płytki PCB wpinanej w złącza modułu. Nakładka którą widzimy na zdjęciu powyżej to ostatnia modyfikacja zawierająca kilka usprawnień które następowały wraz z rozwojem projektu. 

W kraju ale i na świecie powstało bardzo dużo różnie zaprojektowanych nakładek. Z uwagi na fakt, że sercem części pomiarowej jest układ Si5351 kolega Marek SQ7HJB zaprojektował płytkę z wykorzystaniem naszego modułu generatora z Si5351 uwzględniając jednocześnie zmiany w podłączeniach samej nakładki. Jedne z pierwszych nakładek wymagały bowiem ingerencji w moduł Discovery. W naszym przypadku wystarczyło zaprogramować moduł Discovery wpiąć nakładę oraz połączyć nakładkę z wejściem audio modułu. 

Strony z softem do analizatora wg EU1KY

Zmiany w płytkach PCB nakładkach do discovery następowały wraz z kolejnymi modyfikacjami oprogramowania do analizatora. 

Kolejne zmiany programowe nie tylko usprawniały sam analizator ale również powodowały pojawienie się nowych funkcji co czasami wiązało się z przebudowaniem lub modyfikacją układu płytki PCB. 

Pierwszy podstawowy soft dostępny jest oczywiście na stronie autora projektu

https://bitbucket.org/kuchura/eu1ky_aa_v3/downloads/

Kolejne powstające softy zmieniały wygląd dodawały nowe funkcje ale bazowały na tym samym projekcie. Jedną z polecanych przez nas i nie tylko wersją oprogramowania jest dostępna na stronie http://www.hamskey.com/ kolegi KD8CEC

Zmontowana płytka analizatora antenowego wg EU1KY v1

Pomijając kilka płytek prototypowych, które Marek SQ7HJB wykonywał metodą domową, to ta zaprezentowana na zdjęciu jest jedną z pierwszych fabrycznych. Posiadając już gotowy moduł generatora częstotliwości z Si5351 postanowiliśmy użyć go do realizacji projektu PCB analizatora. Chcieliśmy udostępnić fabryczną płytkę PCB analizatora antenowego, zestaw potrzebnych części wraz z naszym generatorem w formie zestawu do samodzielnego montażu. W wyniku zapytań o możliwość zakupu wersji polutowanej w miarę wolnych mocy przerobowych udostępniliśmy i taką opcję jednocześnie sprawdzając jeszcze jedną wersję projektu. Z rozmów wynikało że pewne osoby nie czują się na siłach by lutować SMD. Kolega Marek zaprojektował i wykonał wersję THT tak by ułatwić lutowanie tym co trzymają się z dala od SMD. Projekt ten miał jednak mało pozytywne wyniki po kalibracji. Podejmowane były różne próby by obronić wersję THT. Problem wysokich szumów wewnętrznych i problemów z tym związanych uniemożliwił udostępnienie projektu w wersji THT.

Fabryczna płytka analizatora antenowego wraz z zestawem elementów oraz naszym modułem generatora częstotliwości z Si531. 

Była to pierwsza wersja. W zależności od potrzeb i chęci podążania za rozwijającym się dynamicznie projektem analizatora antenowego. Można do tej pory korzystać z tej wersji z powodzeniem. Z uwagi na zastosowanie naszego generatora SI w układzie, możliwe było podlutowanie bez większych kłopotów dodatkowego kabla antenowego przeznaczonego do drugiego gniazda przeznaczonego dla VNA. 

Analizator antenowy wersja 2019 - 2020

Obecnie sprzedawany zestaw prezentuje się następująco i co ważne uwzględnia większość nowych funkcjonalności:

– wyprowadzenie sygnału z modułu generatora – CLK2 wykorzystywane do VNA

– wyjście do pomiaru napięcia baterii 

– wyjście na buzzer

– złącze do podłączenia modułu RTC

Facebook
Twitter
LinkedIn

Mam już zestaw i co dalej ?

Tak jak pisaliśmy wcześniej zestaw to początek drogi tworzenia naprawdę przyzwoicie działającego analizatora antenowego. W zależności którą wersję naszego zestawu Państwo wybrali konieczne będzie dokupienie 

– moduł Discovery ST32F746-g

– ekranowany przewód do połączenia audio nakładki z Discovery

– rdzeni ferrytowych oraz kawałka cienkiego przewodu antenowego

Tyle do uruchomienia. Dla poprawienia estetyki i ergonomii  użytkowania warto wyposażyć analizator w obudowę, najlepiej metalową. Co to wykorzystania buzzera piezo, modułu RTC to pozostawiam Państwa ocenie i potrzebie wykorzystania tych funkcji. 

Wgrywanie softu i kalibracja